Jak ušetřit za elektřinu?

 • 1. vyplňte formulář

  Zadejte hodnoty do formuláře - vyplnění zabere pár minut, ušetřit můžete mnoho.

 • 2. porovnejte nabídky a vyberte tu nejvýhodnější

  Snadné porovnání dodavatelů elektřiny na trhu a jejich nabídek.

 • 3. uzavřete novou smlouvu

  Změna dodavatele elektřiny není nic složitého a může jí provést každý.

 • 4. šetřete peníze

  Za elektřinu šetříte ihned. Připojení se nemění, pouze dodavatel.

 
 

EON nízký tarif

Dříve oblíbený noční proud už v podstatě neexistuje, protože jej nahradily takzvané dvoutarifní sazby. Ty nabízí pod různými názvy většina distributorů elektřiny, a patří mezi ně i EON nízký tarif. Součástí dvoutarifní sazby jsou vždy složky označené jako vysoký a nízký tarif. Nabídka nízkého tarifu pro domácnosti je časově velmi široká - pohybuje se v rozmezí 8 až 22 hodin denně, takže proto už tento tarif neoznačujeme jako noční proud.

Důvodů k rozšíření časového pásma bylo několik. Hlavně už ale pevně stanovená doba pro odběr levnější elektřiny nevyhovovala zatížení sítě, proto je nízký tarif v každém regionu rozdělen do několika úseků. A v každém kraji - regionu je u společnosti E.ON i dalších distributorů čas nízkého tarifu trochu jiný.

Většina domácností o možnosti ani neví

Drtivá většina klientů velkých českých distributorů elektřiny ovšem používá jednotarifní sazby a dvoutarifní sazby, kterých je o mnoho více variant, zákazníci často vůbec neberou do úvahy. Jedním z hlavních důvodů je, že o možnosti přejít na jiný tarif lidé vůbec neví, ale on ani samotný proces získat tarif s jednou vyšší a druhou nízkou sazbou není až tak snadný.

V případě zájmu totiž musíte doložit revizní zprávy a požadovaná potvrzení a formuláře dodat svému distributorovi. Především ale musíte mít v síti zapojen elektrický přímotop, akumulační spotřebič pro vytápění či ohřev vody nebo tepelné čerpadlo. Další podmínkou je, že příkon zařízení musí činit stanovené procento z celkového příkonu domácnosti nebo musí výkon odpovídat tepelným ztrátám objektu. To musíte doložit revizní zprávou, a ta může přijít domácnost až na několik tisíc.

Zavést EON nízký tarif může ušetřit až polovinu nákladů na energii

Byrokracie a finanční náklady spojené s přechodem na dvoutarifní sazbu se ale mohou vyplatit. Využíváním nízkého tarifu totiž zákazníci opravdu výrazně ušetří. Pokud je nízký tarif zapojen dvacet hodin denně, tak mohou náklady oproti jednotarifní sazbě klesnout téměř na polovinu. Úspora je ovšem úměrná délce nízkého tarifu, takže domácnost s osmihodinovou sazbou, například s elektrickým bojlerem na ohřev vody, ušetří přibližně 20 %  nákladů při roční spotřebě kolem 5 MWh.

Zákazníci společnosti E.ON, kteří využívají přepínání nízkého a vysokého tarifu mají své odběrné místo většinou vybaveno přijímačem Hromadného dálkového ovládání (HDO). To umožňuje přenášet po elektrické síti společně s elektřinou určité kódy za účelem zapínání či vypínání spotřebičů a přepínání sazeb na elektroměru.

Přijímač HDO bývá umístěn na společné desce s elektroměrem. Každý přijímač HDO pak musí být vybaven kódem HDO, který má většinou podobu třímístného čísla. Nově jsou ale zaváděny i přijímače kódů s radiovým zařízením - RHDO, u kterých se kód tvoří pomocí čísel a písmen E a F.

spočítat cenu pro můj region

 

Dodavatelé elektřiny

 

Tarify elektřiny

 

Názory uživatelů

Názor paní Mihulové na změnu dodavatele elektřiny

Anežka Mihulová

Bydlím v bytě sama, proto se snažím všechny náklady udržovat na minimu. Když jsem porovnala nabídky dodavatelů elektřiny, zjistila jsem, že můj nepatří mezi nejlevnější. Provedla jsem změnu a čas od času nabídky znovu porovnám.